man-1079245_1280

Jak wygląda praca w księgowości?

Rozważasz karierę w księgowości i zastanawiasz się, jak dokładnie wygląda praca w tej branży? Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, w którym opowiadamy, jakie są wymagania, aby móc rozpocząć własną działalność, i jak wyglądają codzienne obowiązki księgowych.

Księgowość – od czego zacząć?

Jeżeli chcesz zostać księgowym lub księgową, to zdobądź najpierw wykształcenie wyższe. To podstawowy warunek, bez którego nie będziesz w stanie rozpocząć takiej ścieżki kariery. Najlepszym wyborem są studia z marketingu i zarządzania, ekonomiczne lub rachunkowość i finanse. Jeżeli jesteś jednak po innym kierunku, to nic straconego. Możesz zapisać się na studia podyplomowe, które są krótsze od tych licencjackich i magisterskich. Równie dobrym pomysłem będzie specjalny kurs, z którego mogą skorzystać osoby zarejestrowane w miejskim Urzędzie Pracy jako bezrobotne. Pamiętaj tylko, że praca w księgowości kręci się wokół matematyki i przepisów związanych z podatkami, finansami i ubezpieczeniami, więc podstawą jest ich dobra znajomość.

Na czym tak właściwie polega obsługa księgowo-podatkowa?

A czym na co dzień zajmują się osoby pracujące w księgowości? Lista jest naprawdę długa! Wśród usług, które oferują swoim klientom, znalazło się między innymi sporządzanie i składanie deklaracji do ZUS-u oraz sprawozdań do NBP i GUS, prowadzenie ksiąg rachunkowych, Ksiąg Przychodów i Rozchodów, ewidencji środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz rozliczeń z tytułu podatku VAT czy podatku dochodowego. To jednak nie koniec! Biura księgowe zajmują się też monitorowaniem stanu finansowego firmy, reprezentowaniem swoich klientów przed różnorodnymi organami, wsparciem w przypadku kontroli z Urzędu Skarbowego czy prowadzeniem rozliczeń Ewidencji Ryczałtowych. Najprościej mówiąc, praca w księgowości opiera się na finansach i podatkach firmy lub osoby fizycznej. Oprócz stałej i kompleksowej obsługi biura oferują też porady.

Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem pracy w księgowości?

Księgowość może być opłacalnym, jednak wymagającym zawodem. Musisz być w stanie współpracować i dbać o finanse nawet kilkudziesięciu klientów jednocześnie. Jeśli pracujesz w biurze, to obowiązkowo musisz zadbać również o odpowiedni strój, który powinien być schludny, czysty i elegancki. Paniom polecamy z mybaze.com/pl/koszule-damskie/ w towarzystwie spódnic lub prostych spodni, podczas gdy panowie mogą zdecydować się na casualowy garnitur lub komplet koszuli i czarnych spodni. Jeśli zdecydujesz się na karierę w księgowości, to nie zapominaj o ciągłym rozwoju. Przepisy podatkowe bardzo często się zmieniają, a Ty musisz być z nimi na bieżąco. To bardzo ważne, bo przegapienie jakiejkolwiek zmiany może narazić Twoich klientów na duże straty finansowe i poważne problemy.
taxpit