Zmiana sposobu opodatkowania

 

Koniec roku to, dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, czas na podjęcie decyzji o ewentualnej zmianie formy opodatkowania podatkiem dochodowym. Wybraną metodę możesz zmienić jeśli uważasz, że przestała być dla Ciebie korzystana. Jeżeli dopiero założyłeś działalność i stoisz przed je pierwszym wyborem, zastanów się, która będzie dla Ciebie odpowiednia. W trakcie roku nie będziesz jej mógł zmienić, możesz to zrobić tylko do 20 stycznia kolejnego roku składając w urzędzie stosowne oświadczenie.

Przyjrzyjmy się więc w czym można wybierać.

Podstawową formą dla działalności gospodarczej jest opodatkowanie na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej (18 lub 32%) lub rozliczenie liniowe stawką 19%, bez względu na wysokość osiągniętego dochodu. Do wyboru masz także ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Wybór opodatkowania skalą może okazać się niekorzystny dla osiągających dochody powyżej 85.528 zł, gdy wchodzi się na drugi próg podatkowy (32%). W takim wypadku korzystniejszym jest opodatkowanie liniowe, ale nie skorzysta się wówczas z takich preferencji jak: kwota wolna od podatku, prawo do wspólnego rozliczenia z małżonkiem czy rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko, jak i wielu odliczeń.

Nie powinieneś też rezygnować z zasad ogólnych, gdy twój współmałżonek nie pracuje lub mało zarabia, ponieważ sumowane dochody dzielone są na pół i każda z osób może odliczyć kwotę wolną.

Pamiętaj też, że zarówno w przypadku zasad ogólnych, jak i podatku liniowego musisz prowadzić Podatkową Książkę Przychodów i Rozchodów.

W przypadku ryczałt ewidencjonowanego stawki podatku są niższe i wynoszą 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 17% oraz 20% w zależności od rodzajów przychodów. Ale nie wszystkie rodzaje działalności mogą stosować ryczałt, nie jest on również dla przedsiębiorców mających przychody powyżej 150 tyś. euro. Jeżeli więc ponosisz duże koszty, np. zatrudniasz pracowników lub inwestujesz w firmę, swoje rozliczenie powinieneś raczej oprzeć na zasadach ogólnych. Wiedz też, że ryczałt wymaga prowadzenia m.in. Ewidencji Przychodów. Pamiętaj też, że rozliczysz się tu wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci, ani nie skorzystasz z ulgi na dzieci.

Szukasz programu, który pomoże płynnie przejść przez zmianę formy opodatkowania? Super Księga Podatkowa www.ksiega-podatkowa.pl jest właśnie dla Ciebie, z tym programem księgowym rozliczysz każdy z omówionych wyżej rodzajów opodatkowania.

Dodaj komentarz