Działania prewencyjne a znamiona na skórze ciała

Posiadanie rozmaitego typu znamion na skórze na ciele nie jest niczym nadzwyczajnym. Znaczna większość osób ma pieprzyki albo inne znamiona na skórze swojego ciała. Zwykle nie zwracamy na nie żadnej uwagi, albowiem nie wydaje nam się, by te znajdujące się od zawsze na naszym ciele zmiany miały mniejsze lub większe znaczenie. Warto jednakże zdać sobie sprawę z tego, iż o znamiona musisz odpowiednio dbać, w efekcie nie zmienią się one w znamiona o charakterze złośliwym, innymi słowy w raka skóry. Co wskazane jest wiedzieć wobec tego o profilaktyce takich znamion?

Badania są najistotniejsze

Regularna kontrola znamion ma spore znaczenie. Samodzielne przeglądanie własnej skóry może niestety nie starczyć, choć oczywiście należy obserwować znamiona przez cały czas – porównywać czy zmienia się ich postać, odcień itd. Na dokładną kontrolę, przykładowo 2 bądź raz w roku warto zgłosić się do lekarza specjalisty dermatologa, który z zastosowaniem profesjonalnego przyrządu sprawdzi znamiona. Dermatoskop, gdyż to o tym urządzeniu mowa, umożliwia obejrzeć zmiany w dużym powiększeniu, w efekcie możliwe jest ich niesamowicie staranne zbadanie i sprawdzenie czy niezbędne będzie usuwanie znamion. Ważne jest dodatkowo to, że dermatoskop to jednym słowem urządzenie z pamięcią, każde badanie jest zapisane w pamięci systemu, a wskutek tego lekarz na każdej wizycie może zestawić wyniki badania i tym samym stwierdzić, czy zmiana tak naprawdę uległa powiększeniu czy zmieniła zabarwienie.

Gdy koniecznością staje się usunięcie znamienia
Mnóstwo pacjentów jest motywowanych do wycięcia znamienia ze skóry. Na ogół usuwanie znamion jest wykonywane, gdy konkretna zmiana jest wystawiona na działania drażniące, lub też może być podejrzewana o zezłośliwienie. Jeżeli istnieje przypuszczenie wystąpienia nowotworowej zmiany, lekarz poleca jej chirurgiczne usunięcie, a potem histopatologiczne jej zanalizowanie, co pozwoli czytelnie stwierdzić, czy w rzeczywistości była to zmiana rakowata. Regularnie realizowane badania są podstawą i winien pamiętać o nich każdy, kto chciałby dbać o swoje ciało w całkowicie skuteczny sposób.

Chirurg Białystok

ORTIM
ul. Młynowa 17
15-568 Białystok

Dodaj komentarz