Czy warto być VATowcem?

O ile podatkiem dochodowym objęty jesteś zawsze, to w przypadku VAT, możesz zdecydować, czy chcesz być VATowcem już teraz, czy dopiero, gdy Twoja sprzedaż przekroczy kwotę 200 000 zł.

Przyjrzyj się więc Swoim dotychczasowym obrotom, czy przypadkiem nie przekroczyłeś owego limitu, bowiem w przypadku firmy nowo założonej jest on liczony proporcjonalnie do liczby dni pozostałych do zakończenia roku. Nie unikniesz płacenia VAT-u, w przypadku m.in. importu towarów i usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy, dla których podatnikiem jest nabywca, sprzedaży budynków, budowli czy terenów budowlanych lub usług jubilerskich.

Zanim zdecydujesz się być VATowcem warto odpowiedzieć na kilka pytań:

  • Jaka jest struktura Twoich zakupów i sprzedaży i jakie stawki VAT będą Cię obowiązywać? Jako VATowiec doliczysz do wartości netto sprzedaży podatek VAT właściwy do danego rodzaju transakcji. Może to być stawka: 5%, 8%, 23%, 0%. Z drugiej strony masz prawo do odliczenia podatku naliczonego. Nie zawsze będzie to 100% całego VAT, niektóre rodzaje zakupów np. te związane z samochodami osobowymi mogą być odliczone tylko w 50%. Jeżeli więc Twoja sprzedaż jest opodatkowana stawką 8%, a większość zakupów stawką 23%, odliczenie może być niekorzystne.
  • Czy większość Twoich klientów to VATowcy, czy też nie? Jeżeli Twoi główni klienci to VATowcy, to może zależeć im, z uwagi na potencjalne odliczenia, by zawierać umowy także z VATowcami. Natomiast, gdy odbiorcą Twoich usług lub towarów są osoby fizyczne, to chcieli by oni płacić jak najmniej, bez dodatkowych obciążeń.
  • Czy gotowy jesteś na dodatkowe obowiązki ewidencyjne? Jeżeli staniesz się VATowcem, podatek VAT będziesz musiał rozliczyć miesięcznie, kwartalne rozliczenie możliwe jest tylko dla tzw. małych podatników. Do 25-go dnia miesiąca następującego po danym okresie rozliczeniowym należy wysłać elektronicznie deklarację VAT-7 lub VAT-7K. Ale to nie koniec obowiązków – co miesiąc przekażesz także rejestr dostaw i nabyć w postaci pliku JPK_VAT. Natomiast jako nie-VATowiec, prowadzisz jedynie uproszczoną ewidencje sprzedaży, nie obowiązuje Cię też obowiązek wysyłki pliku JPK_VAT.

Sam więc zdecyduj co dla Ciebie będzie bardziej korzystne.

Potrzebujesz programu do prowadzenie księgowości, zarówno do celów podatku dochodowego, jak i VAT – mamy program SAMozatrudnieniewww.samozatrudnienie.pl. To komplet rozwiązań dla osób samodzielnie prowadzących własną działalność gospodarczą i nie zatrudniają pracowników.

Dodaj komentarz