Komornik – kim jest? Czym się zajmuje?

Komornicy są funkcjonariuszami publicznymi (nie mylić z urzędnikami państwowymi), którzy swoją działalność koncentrują wokół sądu rejonowego. Do ich zadań należy rozstrzyganie roszczeń cywilnych, powstałych w wyniku przymusu egzekucyjnego. Inne przepisy mówią, że do obowiązków komorników należą także inne przepisy, z których można wymienić np. sporządzenie protokołu o stanie faktycznym w okresie przed rozpoczęciem procesu sądowego albo przed wydaniem orzeczenia. Działają na podstawie sposobu opisanego w przepisach kodeksu postępowania cywilnego i ustawy o komornikach sądowych oraz egzekucji, są nadzorowani przez prezesa sądy rejonowego w obrębie którego pracują. Mają wykonywać swoją pracę, wykazując się niezawisłością i działając zawsze zgodnie z orzeczeniami sądowymi, ustawami oraz wytycznymi przekazanymi im przez prezesa sądu rejonowego, któremu podlegają. Kiedy komornik uzyska należność od dłużnika, musi przekazać ją w przeciągu 4 dni uprawnionej osobie, a jeśli dojdzie do opóźnienia w przekazaniu kwoty, to komornika obarcza się koniecznością płacenia odsetek od wyegzekwowanej przez niego kwoty.

Licytacje komornicze – czym są?

W licytacjach komorniczych może wziąć udział każdy obywatel, ponieważ jedną z jej cech jest to, że należy do czynności publicznych. W takich licytacjach mogą być wylicytowane przeróżne obiekty od mieszkań spółdzielczych lub własnościowych poprzez nieruchomości obciążone hipotecznie po domy. Prowadzi ją komornik sądowy wyznaczony przez sąd, którego lokalizacja mieści się w rejonie, w której znajduje się dana nieruchomość. Należy pamiętać o tym, że komornik może wystawić ją na licytację tylko, gdy to dłużnik jest właścicielem nieruchomości.

Warunki, które muszą zaistnieć, żeby nieruchomość była wystawiona do licytacji komorniczej

1. Zajęcie nieruchomości przez komornika.

2. Wezwanie dłużnika do uregulowania długu w przeciągu 2 tygodni po odebraniu wezwania.

3. Wpis do hipoteki zawierający informację o wszczęciu postępowania egzekucyjnego.

4. Wierzyciel, w przypadku, gdy dłużnik nie spłaca długu, występuje z wnioskiem do komornika o wykonanie opisu plus oszacowanie wartości nieruchomości.

5. Biegły dokonuje oszacowania i opisu obiektu skierowanego do licytacji. Komornik występuje w tym punkcie w roli pośrednika.

6. Sąd i komornik informują o terminie danej licytacji komorniczej.

7. Wpłacenie rękojmi 1/10 wartości oszacowanej nieruchomości, która jest zwracana po przegraniu licytacji. W przypadku osoby, która wygrała licytację, a nie wpłaciła pieniędzy w celu kupienia obiektu, wtedy rękojmia nie jest zwracana. Z jej tytułu środki są wpłacone na pokrycie kosztów egzekucji, ewentualną nadwyżkę dodaje się do sumy uzyskanej na drodze postępowania egzekucyjnego. W przypadku jej umorzenia, wartość rękojmie jest przekazywana Skarbowi Państwa.

Przeprowadzenie licytacji komorniczej – zasady

Licytację komorniczą przeprowadza się wyłącznie w formie ustnej. W I terminie cena wywoławcza wystawionego obiektu nie może być mniejsza niż 3/4 oszacowanej wartości nieruchomości. Komornik woła, jaka jest aktualnie proponowana cena, jeśli nikt nie próbuje jej przebić i komornik trzy razy wywoła cenę bez reakcji ze strony licytantów, to ten, kto ostatnio podał najwyższą ofertę, zostaje zobowiązany do kupienia nieruchomości w okresie do 14 dni od otrzymania wezwania. Często za pierwszym razem licytacje nie kończą się sukcesem, dlatego bywa wyznaczany II termin w przypadku powtórnego złożenia wniosku przez wierzyciela. II termin wiąże się z obniżeniem ceny wywoławczej, która wynosi teraz 2/3 kwoty całego obiektu. Prawo dopuszcza możliwość, żeby wierzyciel kupił obiekt za cenę wywoławczą, jednak jeśli nie ma takiego zamiaru, postępowanie egzekucyjne będzie umorzone i trzeba będzie odczekać aż pół roku, żeby je wznowić.

Sytuacja po licytacji komorniczej

Jeśli ten, kto wygrał licytację komorniczą, uiści pieniądze na rachunek depozytowy sądu, których kwota jest obniżona o wysokość wpłaconej przed licytacją rękojmi, sąd wydaje rozporządzenie, że nieruchomość ma nowego właściciela. Następuje wpis do księgi wieczystej. Niestety to na barkach nowego właściciela spoczywa obowiązek wyeksmitowania starych właścicieli wraz z ich rzeczami ze swojej nieruchomości.

Uwagi dot. licytacji komorniczej

1. Licytacja nie powinna odbyć się wcześniej niż po upływie 2 tygodni, licząc od dnia, kiedy opis i oszacowanie wartości obiektu uległy uprawomocnieniu.

2. Do publicznej wiadomości powinna być podana informacja o dacie odbycia się licytacji nie wcześniej niż 2 tygodnie przed terminem. W ogłoszeniu o licytacji komorniczej powinny być zawarte dane o miejscu, dacie licytacji i opis nieruchomości. W taki stanie ogłoszenie trafia do urzędu gminy, na terenie której znajduje się nieruchomość, do budynku sądu czy do lokalnej gazety.

Organizacja zaślubin i imprezy weselnej, niezależnie od ilości zaproszonych gości zawsze związane jest z niemałymi wydatkami. Na koszty te składają się liczne elementy. Wśród nich wymienić należy głównie garderobę panny młodej. Co się na taki ubiór składa i gdzie to wszystko można kupić? Zachęcamy do przeczytania naszego poradnika.

Przede wszystkim suknia dla pani młodej

Podstawowym wyborem dla przyszłej pani młodej jest bezsprzecznie kreacja do ślubu. Najistotniejsze jej cechy to wspaniały wygląd, odpowiednie dopasowanie do postury oraz przystępna cena. Salony ślubne proponują spore możliwości, jeżeli chodzi o sukienki. Wyszukać w nich można wiele propozycji, a wśród nich te bardziej popularne. Zaliczają się do nich sukienki o określonym kroju, które będą pasować do konkretnego typu figury. Są to przede wszystkim suknie w stylu klasycznym, modele princessa, syrena oraz empire, jak i kreacje w kształcie litery a.

Akcesoria do włosów

Fryzura ma ogromne znaczenie dla panny młodej, musi nie tylko prezentować się pięknie, ale przede wszystkim dobrze trzymać się w trakcie długiej imprezy. Dobry fryzjer to w związku z tym podstawa. Oprócz tego znaczenie mają również dodatki, które wplata się we fryzurę, jest to na przykład welon ślubny. Niektóre panny młode definitywnie rezygnują z tego dodatku, ale jest on bez wątpienia ważną częścią ślubnego stroju, o praktycznie tradycyjnej formie. Oprócz welonu potrzebne mogą okazać się dekoracje do włosów, które zresztą także proponują salony sukien ślubnych.

Bielizna i obuwie

Kupując bieliznę ślubną należy ją przemyślanie dobrać. Jest bardzo istotna nie tylko, jeżeli chodzi o spodni ubiór pod kreację, ale najważniejsze jest to, że ma znaczenie w czasie poślubnej nocy z ukochanym. Poszukując butów pożądane byłoby kupić takie, które będą nie tylko ładne, ale jednocześnie jak najwygodniejsze. Trzeba przecież pamiętać, że stopy będą musiały wytrzymać w nich bardzo dużo godzin świetnej zabawy. Warto w związku z tym zamiast mega wysokich szpilek wybrać bardziej komfortowe buty na mniejszym obcasie. Suknie ślubne najładniej prezentują się w połączeniu z butami na obcasie, więc wszelkie obuwie bez obcasów raczej odpada.

Dodatki ślubne

Wlicza się do nich głównie biżuterię, która warto by była skromna i tylko subtelnie podkreślała kreację i cały wygląd panny młodej. Pamiętać trzeba o tym, żeby pasowała później do włożonej na palec obrączki. Oprócz tego nieodłącznym dodatkiem jest wiązanka kwiatów dla pani młodej. Do wyboru jest sporo możliwości, przed podjęciem decyzji na temat wiązanki i planowaniu kompletnego wystroju warto zdać sobie sprawę z tego, że poniektóre kwiaty są sprzedawane tylko w konkretnym sezonie.

Salony ślubne Warszawa

 

Koniec roku to, dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, czas na podjęcie decyzji o ewentualnej zmianie formy opodatkowania podatkiem dochodowym. Wybraną metodę możesz zmienić jeśli uważasz, że przestała być dla Ciebie korzystana. Jeżeli dopiero założyłeś działalność i stoisz przed je pierwszym wyborem, zastanów się, która będzie dla Ciebie odpowiednia. W trakcie roku nie będziesz jej mógł zmienić, możesz to zrobić tylko do 20 stycznia kolejnego roku składając w urzędzie stosowne oświadczenie.

Przyjrzyjmy się więc w czym można wybierać.

Podstawową formą dla działalności gospodarczej jest opodatkowanie na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej (18 lub 32%) lub rozliczenie liniowe stawką 19%, bez względu na wysokość osiągniętego dochodu. Do wyboru masz także ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Wybór opodatkowania skalą może okazać się niekorzystny dla osiągających dochody powyżej 85.528 zł, gdy wchodzi się na drugi próg podatkowy (32%). W takim wypadku korzystniejszym jest opodatkowanie liniowe, ale nie skorzysta się wówczas z takich preferencji jak: kwota wolna od podatku, prawo do wspólnego rozliczenia z małżonkiem czy rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko, jak i wielu odliczeń.

Nie powinieneś też rezygnować z zasad ogólnych, gdy twój współmałżonek nie pracuje lub mało zarabia, ponieważ sumowane dochody dzielone są na pół i każda z osób może odliczyć kwotę wolną.

Pamiętaj też, że zarówno w przypadku zasad ogólnych, jak i podatku liniowego musisz prowadzić Podatkową Książkę Przychodów i Rozchodów.

W przypadku ryczałt ewidencjonowanego stawki podatku są niższe i wynoszą 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 17% oraz 20% w zależności od rodzajów przychodów. Ale nie wszystkie rodzaje działalności mogą stosować ryczałt, nie jest on również dla przedsiębiorców mających przychody powyżej 150 tyś. euro. Jeżeli więc ponosisz duże koszty, np. zatrudniasz pracowników lub inwestujesz w firmę, swoje rozliczenie powinieneś raczej oprzeć na zasadach ogólnych. Wiedz też, że ryczałt wymaga prowadzenia m.in. Ewidencji Przychodów. Pamiętaj też, że rozliczysz się tu wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci, ani nie skorzystasz z ulgi na dzieci.

Szukasz programu, który pomoże płynnie przejść przez zmianę formy opodatkowania? Super Księga Podatkowa www.ksiega-podatkowa.pl jest właśnie dla Ciebie, z tym programem księgowym rozliczysz każdy z omówionych wyżej rodzajów opodatkowania.

Niezależnie od tego, czy fakturę wystawiasz ręcznie, czy zrobi to używany w firmie program do fakturowania obowiązują Cię terminy. Ogólna zasada mówi, że masz na to czas maksymalnie do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którym dokonana została dostawa towarów lub wykonana usługa. Podobnie postąpisz, gdy przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymasz zaliczkę, wtedy fakturę wystawiasz nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy.

Oczywiście, wyjątki, a dotyczą:

 • świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych – tu fakturę wystawisz nie później niż 30-ego dnia od dnia wykonania usługi;

 • dostawy książek drukowanych – z wyłączeniem map i ulotek – oraz gazet, czasopism i magazynów drukowanych – gdzie masz na to czas do 60-ego dnia od dnia wydania towarów, ale jeżeli wchodzą w grę jeszcze zwroty i wynika to z zawartej umowy – wtedy wydłuża się on do 120-ego dnia od pierwszego dnia wydania towarów;

 • w przypadku drukowania książek, z wyłączeniem map i ulotek – oraz gazet, czasopism i magazynów, z wyjątkiem usług, do których stosuje się art. 28b, stanowiących import usług-do 90-ego dnia od dnia wykonania czynności;

 • przy świadczenia usług: telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych, najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze, ochrony osób oraz dozoru mienia, stałej obsługi prawnej i biurowej, dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego, z wyjątkiem usług, do których stosuje się art. 28b ustawy, stanowiących import usług – z upływem terminu płatności.

A co w sytuacji, gdy klient chce fakturę do wystawionego wcześniej paragonu?

Jeżeli klient zgłosi Ci takie żądanie w terminie trzech miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty, musisz wystawić taką fakturę. Pamiętaj tylko o dołączeniu do Twojej kopii owego paragonu. A jeżeli upłyną już te trzy miesiące nie masz już takiego obowiązku.

Wiedz też, że od 2018 r. fakturę do paragonu dla podatnika podatku VAT, będziesz musiał wystawić, wyłącznie wtedy, gdy okaże Ci paragon, który zawierał będzie NIP nabywcy, a o taki musi Cię wcześniej poprosić.

Jeżeli potrzebujesz programu do wystawiania faktur, dostosowanego do potrzeb pliku JPK, mamy dla Ciebie rozwiązanie – Faktura Expert www.faktura-expert.pl jest właśnie dla Ciebie.

Na rozliczenie podatku dochodowego mamy czas do 30 kwietnia (PIT 28 należy złożyć do końca stycznia).

Co zrobić, by bez problemu rozliczyć się z fiskusem?

 • Przeanalizuj źródła dochodów; zastanów się, czy oprócz głównych przychodów (z działalności gospodarczej, umowy o pracę, emerytury/renty) nie osiągnąłeś jeszcze innych. Może było zlecenie/dzieło, najem, świadczenia z zagranicy?
 • Zastanów się, jakie koszty uzyskania przychodu poniosłeś – czy np. na PIT-11 pracodawca uwzględnił koszty dojazdu z innej miejscowości.
 • Podlicz zapłacone w danym roku składki ZUS z poszczególnych rodzajów przychodów. Pamiętaj składka ZUS może być uwzględniona tylko w wysokości 7,75%.
 • Pomyśl, z jakich odliczeń mógłbyś skorzystać np. ulgi prorodzinnej, rehabilitacyjnej lub oddania krwi.
 • Oblicz łączną sumę zapłaconych do urzędu zaliczek na podatek, a w przypadku prowadzenia firmy także te należne, nawet jeżeli nie równały się one tym zapłaconym.
 • Sprawdź, czy lepiej rozliczyć się samodzielnie, czy łącznie z małżonkiem, a może jako osoba samotnie wychowująca dzieci? Wszystkie te opcje umożliwia darmowy program PIT www.pit-format.pl. Pamiętaj, że wspólne rozliczenie, to podwójne zastosowanie ulgi podatkowej i możliwość uniknięcia drugiego progu podatku.
 • Sporządź swoje zeznanie na odpowiednim druku PIT. Dla zatrudnionych lub pobierających świadczenia z ZUS jest PIT-37. Jeżeli prowadzisz firmę na zasadach ogólnych dla Ciebie jest druk PIT-36. Ten sam formularz zastosujesz, pomimo braku firmy, gdy pobierasz dochody z zagranicy lub opodatkowujesz także dochody małoletnich dzieci. Przedsiębiorcy rozliczający się liniowo wybiorą druk PIT-36L, a opodatkowani Ryczałtem Ewidencjonowanym –PIT 28. Otrzymane przychodu ze zbycia papierów wartościowych, czy udziałów/akcji – wykażesz na PIT-38. A PIT-39 złożysz, gdy osiągnąłeś przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.
 • Złóż swoje zeznanie w urzędzie lub wyślij je przez internet – do weryfikacji będziesz potrzebował kwoty przychodu wykazanej w PIT za ubiegły rok.

Najłatwiej roczny PIT wypełnić przez internet z pomocą programu, jak choćby PIT Format. Ten darmowy program PIT umożliwia błyskawicznie wykonać rozliczenie PIT 37, PIT 28 i pozostałych PIT, a wypełnione zeznanie wraz z załącznikami prześle elektronicznie do urzędu skarbowego.

Od 1 stycznia 2018 obowiązek wysyłki pliku JPK_VAT dotyczy już wszystkich podatników. O czym należy pamiętać przy wysyłce?

 1. Reserch firmy

Przenalizuj każdą sytuację, jaka ma wpływ na rozliczenia podatkowe. Zastanów się, gdzie prowadzona jest sprzedaż i z ilu systemów informatycznych wystawiane są faktury. Jeżeli z kilku to, czy jesteś w stanie połączyć pliki? Z pewnością warto użyć do tego program na scalanie JPK. Wysyłasz jeden plik JPK_VAT zawierający zarówno sprzedaż, jak koszty!

 1. Weryfikacja poprawności danych

Weryfikacja danych księgowych, jakie wykazujesz jest istotna, ponieważ przesyłasz kontrolerom informacje o swoich transakcjach.

Upewnij się, czy plik JPK_VAT jest zgodny z deklaracjami?

Poszczególne pozycje pliku muszą być tożsame z pozycjami z deklaracji VAT 7/7K, VAT-27 i informacją VAT-UE. Ważne jest więc, by program księgowy umożliwiał szybką weryfikację tych zagadnień oraz dał możliwość głębszej analizy zawartych w nich danych.

Zweryfikuj status VAT kontrahentów.

Sprawdzenie statutu czynnego podatnika VAT ma istotne znaczenie zwłaszcza w przypadku odliczeń podatku naliczonego, ale i w podatku należnym, szczególnie w transakcjach wewnątrzwspólnotowych, czy odwrotnego obciążenia.

Sprawdź numerację faktur sprzedażowych.

Sprawdź ciągłość numeracji faktur sprzedaży, czy nie wykazano w nim wielokrotne tego samego numeru, zwłaszcza w przypadku faktur korygujących, gdzie może to skutkować zaniżeniem podatku należnego. Weź też pod uwagę numerację faktur zakupowych, bowiem mogą one podlegać kontroli krzyżowej.

Przeanalizuj daty sprzedaży

Jeżeli data sprzedaży jest inna niż wystawienia dokumentu, musi zostać wykazana w pliku. Ma to szczególne znaczenie w przypadku faktur korygujących, które odnoszą się zeszłych okresów.

 1. Wysyłka pliku JPK

Plik JPK_VAT wysłać można wyłącznie elektronicznie za okresy miesięczne, nawet jeżeli VAT rozliczany jest kwartalnie. Do jego weryfikacji potrzebny będzie podpis kwalifikowany lub profil zaufany e-Puap. Gdy wysyłasz go za kogoś koniecznie złóż wcześniej do urzędu pełnomocnictwo UPL-1.

 1. Pobranie UPO

Na koniec nie zapomnij pobrać UPO, niestety może to potrwać dłuższą chwilę. Nie odkładaj tego jednak bowiem jest to jedyne potwierdzenie, że plik JPK złożyłeś w terminie.

Jeśli masz obawy, czy prawidłowo scalisz i prześlesz plik JPK użyj do tego program JPK  www.jpk-link.pl – to proste łączenie i wysyłka pliku JPK_VAT.

Biuro rachunkowe wyłącznie drogą elektroniczną może złożyć do urzędu skarbowego wypełnione za klientów deklaracje podatkowe. Dotyczy to zarówno zeznań rocznych, jak PIT-11, PIT-8AR, PIT-4R, PIT-40, czy też IFT-1/1R.

Czynności związane z wypełnieniem oraz wysyłką ułatwia program do PIT dla biur rachunkowych, nie mniej, by wysłać takie zeznania konieczne jest posiadanie podpisu kwalifikowanego.

Pamiętaj też, że wysyłając deklaracje w imieniu innej osoby, aby móc je podpisać musisz zostać wcześniej upoważniony do tego rodzaju czynności – zadbaj więc zawczasu, by posiadać stosowne pełnomocnictwa i w odpowiednim terminie powiadomić o tym właściwy miejscowo dla klienta urząd skarbowy. Jeżeli biuro działa w formie spółki, klient musi to zrobić w stosunku do konkretnej osoby, a nie samego biura, może to być więc albo właściciel biura lub jego pracownik. Warunek jest jeden, musi to być osoba fizyczna, która ma pełną zdolność do czynności prawnych. Wiedz też, że pełnomocników można ustanowić od razu też kilku, np. w przypadku choroby lub dłuższej nieobecności danej osoby.

Pełnomocnictwa tego udziela się na druku UPL-1, natomiast do urzędu przekazać je możesz w postaci papierowej lub elektronicznie przez system e-PUAP. Oprócz podania danych identyfikacyjnych osoby upoważnionej, takich jak: identyfikator podatkowy, nazwisko, pierwsze imię, datę urodzenia, jak i numer i seria paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość, kraj jego wydania oraz obowiązkowo adres elektroniczny. Podajemy również okres jego obowiązywania, niepodanie daty końcowej jest równoznaczne z udzieleniem pełnomocnictwa bezterminowo.

Jeżeli ten obowiązek nie zostanie spełniony lub złożone pełnomocnictwo nie zostanie na czas zaewidencjonowane w systemie e-deklaracji, przesłanie takiej deklaracji nie będzie możliwe i przy próbie pobrania UPO będzie skutkowało otrzymaniem błędu o statucie „402 – Brak aktualnego pełnomocnictwa/upoważnienia do podpisywania deklaracji”. Taki sam komunikat pojawi się także, gdy pełnomocnictwo to wygaśnie. Ważne jest więc, by zawczasu sprawdzić, czy zostało ono złożone i za jaki okres.

Jeżeli poszukujesz programu do wysyłki w imieniu klientów deklaracji PIT, jak i do sporządzenia tym okazjonalnym wydruku papierowego, gdy to oni sami będą odpowiedzialni za jego złożenie w urzędzie – proponujemy program PIT FORMAT dla biur www.pit-biuro.pl.

O ile podatkiem dochodowym objęty jesteś zawsze, to w przypadku VAT, możesz zdecydować, czy chcesz być VATowcem już teraz, czy dopiero, gdy Twoja sprzedaż przekroczy kwotę 200 000 zł.

Przyjrzyj się więc Swoim dotychczasowym obrotom, czy przypadkiem nie przekroczyłeś owego limitu, bowiem w przypadku firmy nowo założonej jest on liczony proporcjonalnie do liczby dni pozostałych do zakończenia roku. Nie unikniesz płacenia VAT-u, w przypadku m.in. importu towarów i usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy, dla których podatnikiem jest nabywca, sprzedaży budynków, budowli czy terenów budowlanych lub usług jubilerskich.

Zanim zdecydujesz się być VATowcem warto odpowiedzieć na kilka pytań:

 • Jaka jest struktura Twoich zakupów i sprzedaży i jakie stawki VAT będą Cię obowiązywać? Jako VATowiec doliczysz do wartości netto sprzedaży podatek VAT właściwy do danego rodzaju transakcji. Może to być stawka: 5%, 8%, 23%, 0%. Z drugiej strony masz prawo do odliczenia podatku naliczonego. Nie zawsze będzie to 100% całego VAT, niektóre rodzaje zakupów np. te związane z samochodami osobowymi mogą być odliczone tylko w 50%. Jeżeli więc Twoja sprzedaż jest opodatkowana stawką 8%, a większość zakupów stawką 23%, odliczenie może być niekorzystne.
 • Czy większość Twoich klientów to VATowcy, czy też nie? Jeżeli Twoi główni klienci to VATowcy, to może zależeć im, z uwagi na potencjalne odliczenia, by zawierać umowy także z VATowcami. Natomiast, gdy odbiorcą Twoich usług lub towarów są osoby fizyczne, to chcieli by oni płacić jak najmniej, bez dodatkowych obciążeń.
 • Czy gotowy jesteś na dodatkowe obowiązki ewidencyjne? Jeżeli staniesz się VATowcem, podatek VAT będziesz musiał rozliczyć miesięcznie, kwartalne rozliczenie możliwe jest tylko dla tzw. małych podatników. Do 25-go dnia miesiąca następującego po danym okresie rozliczeniowym należy wysłać elektronicznie deklarację VAT-7 lub VAT-7K. Ale to nie koniec obowiązków – co miesiąc przekażesz także rejestr dostaw i nabyć w postaci pliku JPK_VAT. Natomiast jako nie-VATowiec, prowadzisz jedynie uproszczoną ewidencje sprzedaży, nie obowiązuje Cię też obowiązek wysyłki pliku JPK_VAT.

Sam więc zdecyduj co dla Ciebie będzie bardziej korzystne.

Potrzebujesz programu do prowadzenie księgowości, zarówno do celów podatku dochodowego, jak i VAT – mamy program SAMozatrudnieniewww.samozatrudnienie.pl. To komplet rozwiązań dla osób samodzielnie prowadzących własną działalność gospodarczą i nie zatrudniają pracowników.

Dach jest jednym z podzespołów każdej nieruchomości, który zaraz po elewacji jest w najwyższym stopniu narażony na oddziaływanie czynników atmosferycznych. Dachy muszą wytrzymywać skrajnie wysokie i krańcowo niskie temperatury. Narażone są na wilgotność, działanie kurzu i innego typu czynniki z zewnątrz, które mają wpływ na ich żywotność. Tym samym krycie dachów odbywa się za pośrednictwem specjalistycznych materiałów oraz technologii, które pozwalają na uzyskanie właściwej jakości dachu oraz właściwości mechanicznych, które oczywiście w przypadku dachu są kluczowe.Czytaj dalej

Posiadanie rozmaitego typu znamion na skórze na ciele nie jest niczym nadzwyczajnym. Znaczna większość osób ma pieprzyki albo inne znamiona na skórze swojego ciała. Zwykle nie zwracamy na nie żadnej uwagi, albowiem nie wydaje nam się, by te znajdujące się od zawsze na naszym ciele zmiany miały mniejsze lub większe znaczenie. Warto jednakże zdać sobie sprawę z tego, iż o znamiona musisz odpowiednio dbać, w efekcie nie zmienią się one w znamiona o charakterze złośliwym, innymi słowy w raka skóry. Co wskazane jest wiedzieć wobec tego o profilaktyce takich znamion?Czytaj dalej